Redovni profesor Filozofskog fakulteta UNIBL dr Goran Latinović boravio je 25. i 26. juna 2026. godine u Sankt Peterburgu, gdje je učestvovao u naučnoj konferenciji „Suvereni razvoj u multipolarnom svijetu: jedinstvo u različitosti kao temelj ruske državnosti”.
Naučna konferencija održana je na Fakultetu međunarodnih odnosa i političkih nauka Ruske predsjedničke akademije za nacionalnu ekonomiju i javnu upravu, Sjeveroistočni institut uprave u Sankt Peterburgu. Na konferenciji, u čijem radu su učestvovali neki od vodećih ruskih i međunarodnih stručnjaka iz oblasti politikologije, međunarodnih odnosa, prava, ekonomije, sociologije i istorije, prof. dr Goran Latinović imao je izlaganje „Bosna i Hercegovina između suvereniteta i stranog protektorata” („Bosnia and Herzegovina between Sovereignty and Foreign Protectorate”). Konferencija je održana u okviru 10. Međunarodnog Nevski foruma.
Ruska predsjednička akademija za nacionalnu ekonomiju i javnu upravu osnovana je 1977. godine i sa 22 fakulteta, preko 270 studijskih programa i oko 180.000 studenata predstavlja jedan od najvećih ruskih i evropskih univerziteta.
