Navigation

N-27 - Medijske regulative

Course specification
Type of study Bachelor academic studies
Study programme
Course title Medijske regulative
Acronym Status Semester Number of classes ECTS
N-27 mandatory 4 3L + 3E 7.0
Lecturers
Lecturer
Lecturer/Associate (practicals)
    Prerequisite Form of prerequisites
    U skladu s Pravlima studiranja prvog ciklu Da je student stekao formalne akademske uslove za pristup slušanju predmeta prema Pravilima studiranja provg ciklusa studija.
    Learning objectives
    Studenti će moći da razumeju značaj, cilj i potrebu regulacije medijske produkcije, ali i da se upoznaju sa konkretnim sadržajima niza dokumenata iz sfere medijskog prava i medijske regulacije koje predstavljaju pravni i teorijski okvir za medijsku agendu i novinarski habitus.
    Learning outcomes
    Studenti mogu da izgrade saznanja o teorijskim regulativama pretkompjuterskih i kompjuterizovanih medija, odnosno medija prvog i drugog doba. Ovakav široki opseg izučavanja medijske i novinarske etike i regulacije, ima kapacitete da osigura upoznavanje razvojnih tokova svetske i lokalne prakse regulacije. Istovremeno, studenti imaju mogućnosti da se bave samostalnim istraživanjima literature o temama izučavanja u okviru predmeta, te da na osnovu teorijski modela strategije i regulacije medija, uvežbaju veštine koje će im pomoći da prepoznaju modele regulacije medija. Angažovan pristup izučavanju sadržaja predmeta stvara osnove za uspešnije razumevanje medijske prakse
    Content
    1. Područje etike informisanja ; deskriptivna, strateška i normativna etika 2. Deontologija novinarstva; funkcije i ciljevi novinarske etike 3. Etički kodeksi i saveti za štampu; istorijski aspekt 4. Načela novinarske profesije; prava i odgovornosti, razgraničenja, odupiranja pritiscima, istina i poštovanje novnarske tajne 5. Nečasne metode u novinarstvu: poštovanje ličnosti, pretpostavka nevinosti, poštovanje žrtve, poštovanje privatnosti, povreda časti. 6. Granice normativne etike 7. Etika i moralni razvoj: etička komunikacija i principi moralnih vrlina 8. Etika i moralno rasuđivanje: kontekst i modeli moralnog rasuđivanja 9. Istina i poštenje u medijskoj komunikaciji: infozabava, reklama i odnosi s javnošću 10. Etika i privatnost; privatnost kao moralni i pravni koncept 11. Etičke dileme u novim medijima: pitanje autorskih prava i regulacija 12. Ekonomski pritisci i društvena i medijska odgovornost 13. Mediji i antisocijalno ponašanje (govor mržnje, neuljudnost, necivilizovanost) 14. Stereotipi u medijima (rasni, etnički, rodni, stara lica, invalidi, bolesni) 15. Deca i mladi u medijima: moralno uvredljiv sadržaj i zakonska regulacija
    Teaching Methods
    Nastava i vežbe izvode se primenom različitih nastavnih metoda i pristupa. Pored primene frontalnog nastavnog rada ex catedra, koriste se i metode: uključivanja i interakcije, diskusije u malim grupama – panel diskusije i simulacije problema izučavanja, analiza sadržaja i istraživanje studenata – samostalno i u grupama. Na predavanjima se iznose primeri studija slučaja i vrši hipotetička analiza datih primera. Sve nastavne jedinice nastavnik prezentuje multimedijalno, koristeći savremene nove medije u obrazovanju.
    Literature
    1. 1. Luis Alvin Dej (2004). Etika u medijima. Beograd: Medija centar/Plus. 2. Džosef Tjurou (2012). Mediji danas: uvod u masovne komunikacije. Beograd: Clio (129-209) 3. UN konvencija o pravima deteta 4. Medijske regulative: Zakoni i konvencije u BiH i RS Dopunska literatura 1. Tatjana Tapavički Duronjić (2011). Komuniciranje u medijasferi. Beograd: Bard/fin. 2. Debra Džonson (2006). Kompjuterska etika. Beograd: Službeni glasnik. 3. Stujuart Prajs (2011) Izučavanje medija. Beograd: Clio. 4. Hans-Joa (Original title)
    Evaluation and grading
    Provera znanja vrši se kontinuirano u toku semestra kroz organizovanje diskusije i praćenje aktivnosti studenta. Praćenje nastave i bodovanje studenta vrši se prema Pravilima studiranjea prvog ciklusa studija.
    Specific remarks
    Obavezni predmet, šifra predmeta: N-27