Navigation

MSP24MJP - Međunarodno javno pravo

Course specification
Type of study Master academic studies
Study programme
Course title Međunarodno javno pravo
Acronym Status Semester Number of classes ECTS
MSP24MJP mandatory 1 3L + 2E 7.0
Lecturers
Lecturer
Lecturer/Associate (practicals)
Prerequisite Form of prerequisites
Learning objectives
Predmet se bavi pravnom oblašću međunarodnog prava uopšte, sa akcentom na izučavanje međunarodnog javnog prava, kao posebne grane prava. Široka materija javno-pravnih odnosa, koju obuhvata međunarodno javno pravo kao razvijena grana prava predstavlja nukleus predmeta. Sadržinski, predmet možemo podjeliti u tri oblasti: 1) pravno-teorijsko određenje međunarodnopravnog poretka, priroda, sadržina i izvori međunarodnog prava, međunarodnopravne teorije i posebna doktrinarna pitanja, 2) pojam i struktura međunarodne zajednice, aspekti međunarodnopravnog subjektiviteta, prostranstva u međunarodnopravnom poretku, razgraničenje nadležnosti i odgovornost u međunarodnom pravu i dr.; 3) razmatranje važenja i primjena međunarodnog prava te riješavanje sporova i problemi rata u međunarodnom životu, opšta pitanja zaštite ljudskih prava i dr. Takođe, posebno mjesto zauzimaju podgrane međunarodnog javnog prava kao što su međunarodno ugovorno, diplomatsko-konzularno, humanitarno pravo, pravo mora, kosmičko pravo i dr. i njihovo stvaranje, razvoj, kodifikacija, sadržina i primjena. Predmet se bavi teorijskim problemima nauke o međunarodnom pravu, istorijskim razvojem međunarodnih odnosa i međunarodnog javnog prava, te savremenim međunarodnopravnim poretkom i pozitivno-pravnim međunarodnim aktima. Predmet međunarodno javno pravo objedinjuje teorijsko-pravne, uporedno-pravne, empirijske, istorijske, filosofske, sociološke, politikološke i pravno-političke aspekte izučavanja predmetne materije.
Learning outcomes
Ishod učenja je sticanje znanja iz oblasti međunarodnog javnog prava i sintetizovanje savladane materije sa predhodnim znanjima iz drugih predmeta koje je student apsolvirao. Takođe, jedan od bitnih ishoda je i izgradnja sopstvenog mišljenja u vezi predmetne materije, kao i savladavanje teorijskih dilema u korespondenciji sa praktičnim pristupom, te savladavanje metodoloških osnova u izučavanju predmeta uopšte, kako bi student mogao koristi stečena znanja i vještine u samostalnom izučavanju ove složene i dinamične cjeline, ali i nauke uopšte.
Content
1. Pojam, međunarodnog prava i određenje međunarodnopravnog poretka; 2. Struktura i funkcionisanje međunarodnopravnog poretka; pravne i političke kontroverze, problemi i procesi; 3. Odnos međunarodnog i unutrašnjeg prava; teorija i praksa; 4. Izvori međunarodnog prava; pojam, klasifikacija i kodifikacija; 5. Međunarodno ugovorno pravo; zaključenje, primjena i revizija međunarodnih ugovora; 6. Prostor u međunarodnom pravu; državna teritorija, granice, riječna oblast, pomorska oblast, vazdušni prostor, kosmos; 7. Pojam subjekata međunarodnog prava; 8. Država u međunarodnom pravu, elementi državnopravnog subjektiviteta; 9. Prava i dužnosti država, problemi suverenosti država, priznanje država, priznanje vlada, sukcesija država; 10. Kvazidržave kao subjekti međunarodnog prava; neoprotektorati, državotvorni entiteti, internacionalne teritorije; 11. Diplomatsko pravo i diplomatsko predstavljanje; pojam, izvori, kodifikacija, organi unutar države za vođenje međunarodnih odnosa; 12. Diplomatsko-konzularno pravo; stalne diplomatske misije, multilateralna diplomatija, konzulati; 13. Pravni subjektivitet međunarodnih organizacija; pojam, priroda, elementi i vrste; 14. Pojedinac kao subjekt međunarodnog javnog prava, opšta pitanja zaštite ljudskih prava, odgovornost pojedinca u međunarodnom pravu, položaj čovječanstva u međunarodnom pravu; 15. Međunarodno ratno (humanitarno) pravo; oružani sukobi, pravila ratovanja i lica, ustanove i objekti zaštićeni u oružanim sukobima.
Teaching Methods
Nastava i vježbe na predmetu će se izvoditi predstavljanjem tema i interaktivnom komunikacijom sa studentima u okviru pitanja iz materije prema nastavnom planu i programu. Izlaganje zadanih materijala, pisanje kolokvijuma te realizacija konkretnih tema obuhvatajući predispitne obaveze biće obuhvaćeno fondom časova. Obaveze studenata su određene prema cilju predemeta i obuhvataju: redovno pohađanje nastave, učestvovanje u predviđenim diskusijama, realizovanje radova shodno zadatoj temi, kao i pristupanje opštim testovima znanja. Da bi stekao uslov za ovjeru urednog pohađanja predmeta, redovni student(ica/kinja) može ukupno izostati najviše tri nedjelje, odnosno 20% nastave iz predmeta.
Literature
  1. B. Krivokapić, Međunarodno javno pravo, Beograd, 2017. (Original title)
  2. M. Savić, Diplomatsko-konzularno pravo i međunarodnopravni poredak – razvojni put međudržavnih odnosa, PPGD Comesgrafika, Banja Luka, 2016. (Original title)
  3. M. Savić, Međunarodnopravni poredak u 21. Vijeku: neka od teorijskih pitanja odnosa države i međunarodnog prava, IZAZOVI I PERSPEKTIVE RAZVOJA PRAVNIH SISTEMA U XXI VIJEKU - ZBORNIK RADOVA, Pravni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, 2023. (Original title)
  4. M. Savić, Savremeni međunarodnopravni poredak – država, pravo i politika, Zbornik radova sa XII Naučnog skupa: „Pravne praznine i punoća prava“, Pravni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu, 2024. (Original title)
  5. S. Avramov – M. Kreća, Međunarodno javno pravo, Beograd, 2008. (Original title)
Evaluation and grading
Provjeravanje znanja i utvrđivanje koliko su studenti aktivni u nastavi vrši se tokom čitavog semestra. Znanje se provjerava pomoću dva kolokvijuma i jednog istraživačkog rada, a aktivnost studenata se iskazuje kroz pisanje i prezentovanje istraživačkih radova, uredno pohađanje nastave, učešće u debatama i kroz druge oblike kreativnog učešća u nastavnom procesu. Na taj način studenti ispunjavaju predispitne obaveze kroz koje mogu da steknu 50 bodova (dva kolokvijuma po 20 bodova, istraživački rad 5 bodova te uredno i aktivno pohađanje nastave 5 bodova). Završni ispit obavlja se usmeno i na njemu se provjerava znanje iz cijelog gradiva, a nosi najviše 50 bodova. Konačna ocjena se izvodi sabiranjem bodova iz predispitnih obaveza i bodova sa ispita.
Specific remarks
Akcenat je stavljen na izradi i pripremi istraživačkih radova, prezentacijama i diskusijama u okviru semestra.