Navigation

SR20-50 - Креативне технике у социјалном раду (СР20-50)

Course specification
Type of studyBachelor academic studies
Study programme
Course titleКреативне технике у социјалном раду (СР20-50)
AcronymStatusSemesterNumber of classesECTS
SR20-50elective82L + 2E6.0
Lecturers
Lecturer
Lecturer/Associate (practicals)
PrerequisiteForm of prerequisites
нема условљеностинема условљености
Learning objectives
Основни циљ предмета је стицање теоријских и практичних знања о креативним и експресивним техникама и развој вјештина за њихову примјену у раду са различитим категоријама корисника и у различитим контекстима социјалног рада.
Learning outcomes
Студенти ће бити оспособљени да примијене различите креативне и експресивне технике у помажућем процесу, као и да дефинишу и разумију начела и разлоге њихове употребе у социјалном раду. Студенти ће кроз рад у радионицама добити непосредна искуства у примјени појединих креативних и експресивних техника у раду са oдређеним групама корисника, и бити у стању да препознају и анализирају властита искуства.
Content
1.Креативност и експресивност, креативне и експресивне технике; 2.Фантастична реалност и изражавање кроз метафору; дивергентна продукција и фантазирање; лијева и десна хемисфера; 3.Сврха употребе креативних и експресивних техника; 4.Основна начела примјене креативних и експресивних техника; 5.Практичне вјештине у помажућем процесу; 6.Фактори успјешне комуникације са корисницма, етика у помажућем процесу; 7.Употреба креативних и експресивних техника у социјалном раду; 8.Могућности кориштења различитих медија и метафоре у социјалном раду; 9.Основна средства за терапију игром у социјалном раду; 10.Креативни приступи у прикупљању података и причању корисникове приче уз могућности кориштења ликовног израза; 11.Улога прича и бајки уз могућности кориштења ликовног израза у помажућем процесу; 12.Елементи сценске експресије (играње улога, форум театар и playback театар); 13.Психодрама; 14.Радионица као модел рада у социјалном раду.
Teaching Methods
Предавања и вјежбе, интерактивна настава, искуствено учење у групи и рад у радионицама.
Literature
  1. Pregrad, J. (1996). Ekspresivne i kreativne tehnike. U: Pregrad, J. (ur.) Stres, trauma, oporavak. Zagreb: Društvo za psihološku pomoć. Str: 111-135. (Original title)
  2. Pregrad, J. (2004). Primjena metafore, kreativnih i ekspresivnih tehnika u superviziji. U: Ajduković, M. i Cajvert, L. (ur.) Supervizija u psihosocijalnom radu. Zagreb: Društvo za psihološku pomoć. Str: 209-252 (Original title)
  3. Betteheim, B. (1979). Značenje bajki. Beograd: Zenit. (odabrana poglavlja). (Original title)
  4. Džokić, Z. (2010). Moć psihodrame. Novi Sad: Psihopolis. (odabrana poglavlja). (Original title)
  5. Chetnik, M. (2008). Tehnike u dječijoj terapiji. Zagreb: Psihodinamske strategije. Str: 17 -22; 55-58. (Original title)
Evaluation and grading
Провјера знања ће се вршити током семестра у виду предиспитних обавеза, као и на крају семестра, завршним испитом у вријеме редовних испитних рокова. Предиспитне обавезе се састоје из два (2) колоквијума (по 20 бодова) и редовног и активног похађања предмета (10 бодова). На предиспитним обавезама може се укупно освојити највише 50 бодова. Завршни испит се обавља у правилу усмено. На завршном испиту се провјерава знање из цијелог градива. Завршни испит носи највише 5о бодова. Коначна оцјена из предмета се изводи сабирањем успјеха постигнутог на свим елементима провјере знања, односно сабирањем бодова из предиспитних обавеза (максимално 50) и бодова из испита (максимално 50).