Навигација

Р1ИНГРФ - Инжењерска графика

Спецификација предмета
Тип студијаАкадемске студије првог циклуса
Студијски програмГеолошко инжењерство,Рударство
НазивИнжењерска графика
АкронимСтатус предметаСеместарФонд часоваБрој ЕСПБ
Р1ИНГРФобавезан3, 42П + 3В5.0
Наставници
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Условљност другим предметимаОблик условљености
--
Циљеви изучавања предмета
Оспособљавање студената за систематичност, тачност, уређеност и естетичност при изради цртежа и техничке документације. Савладавање основа конвенционалног и модерног начина израде техничких цртежа и комуницирања путем цртежа.
Исходи учења (стечена знања)
Коришћење технике, вјештине и савремених програмских алата у рударској и геолошкој пракси. Рад самосталан или у тиму састављеном од стручњака различитих профила. Анализирање и интерпретација резултата изведених истраживања и испитивања и ријешавање конкретних проблема на основу резултата истих. Самостална израда цртежа рударских и геолошких објеката, примена различитих пројекција у инжењерској графици рудника са површинском и подземном експлоатацијом. Примена графо-аналитичких метода у интерпретацији просторног положаја и геометрије објеката.
Садржај предмета
Врсте пројектовања. Техничка документација. Технички елаборати. Врсте цртежа. Координатни систем. Формати. Размјера. Заглавље и саставница. Техничко писмо. Линије. Квадранти и октанти. Пројекција тачке. Пројекције дужи, праве и равни. Узајамни просторни односи тачке, праве и равни (специјални положаји, продор праве кроз раван и лик, обарање равни, нагибни и приклони угао). Права величина дужи, углова и ликова. Правила техничког цртања (цртање спољњег изгледа, пресјеци, шрафирање, упрошћења при цртању). Означавање стања површине и врсте материјала.Котирана пројекција тачке, праве и равни. Интервал и пад праве. Пад терена. Пресјеци тијела са равни: призма, ваљак, пирамида, купа; Топографске површине. Пресјеци на површинском копу. Примена котиране пројекције у рударству. Платформа. Хоризонталан прав пут. Транспортни пут, усјек, насип и канал. Основни симболи који се користе у рударсву. Продори тијела: двије призме; ваљак и купа, ваљак и призма. Блок дијаграм. Приказивање рудног слоја пресецањем. Примена графо-аналитичких метода за интерпретацију и одређивање геометријских елемената површинских копова и рудника са подземном експлоатацијом минералних сировина. Електронско цртање и пројектовање - CAD/CAM системи; упознавање са електронским принципима, концептима и системима за израду техничких цртежа.
Методе извођења наставе
Предавања, вјежбе на папиру, рад на рачунару, израда графичких радова, консултације.
Литература
  1. А. Милутиновић: Практикум из инжењерске графике, Рударско-геолошки факултет Београд
  2. С. Ђорђевић: Инжењерска графика, Машински факултет Београд
  3. Ж. Бабић: Техничко цртање, скрипта, Машински факултет Бања Лука
  4. J.H. Earle, Engineering design graphics; G. Omura, Auto CAD
Облици провере знања и оцењивање
Похађање наставе и активности на настави 10 бодова. Графички радови 30 бодова. Завршни испит 60 бодова.
Посебна назнака
Студенти су обавезни да похађају наставу, да раде вјежбе и положе завршни испит.