Навигација

1Ц13ГОС14 - Географија становништва

Спецификација предмета
Тип студијаАкадемске студије првог циклуса
Студијски програмГеографија
НазивГеографија становништва
АкронимСтатус предметаСеместарФонд часоваБрој ЕСПБ
1Ц13ГОС14обавезан36П + 4В11.0
Наставници
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Условљност другим предметимаОблик условљености
Циљеви изучавања предмета
Усвајање основних знања о становништву као субјекту врло сложених просторних односа и обиљежја. Објашњавање геопросторне стварности, њезине трансфомације и валоризације и просторно-временске међузависности која условљава разлике у броју и размјештају становништва код нас и у свијету. Анализа динамичних компоненти: фертилитета, морталитета и просторне покретљивости, те виталних структура становништва и фактора демографског развоја, планирања породице и будућности становништва.
Исходи учења (стечена знања)
Студенти требају стећи основе знања о улози становништва у обликовању и мијењању геопросторне стварности, као и вјештине за прикупљање релевантних података о становништву (локално, регионално, глобално), њихово детаљно анализирање правилним одабиром демографских метода и техника, те њихово кориштење у сврху анализе актуелних демографских процеса и проблема.
Садржај предмета
Општи методолошки проблеми изучавања географије становништва.Становништво–појам, значај, истраживање.Прикупљање и обрада података о становништву.Становништво и одрживи развој - теоријски погледи на развој становништва.Развој свјетског становништва. Густина насељености и урбанизација.Опште кретање становништва–фактори и показатељи.Фертилитет–фактори и показатељи.Морталитет–фактори и показатељи.Природни прираштај и живост (виталитет). Нупцијалитет и диворцијалитет–фактори и показатељи.Миграције становништва– ојам, типови и фактори.Кружно кретање (циркулација) становништва–појам, типови и фактори.Полна и старосна структура становништва–појам и општа обиљежја. Образовна структура становништва–појам и општа обиљежја.Економска структура становништва–појам и општа обиљежја.Етничка и религијска (вјерска) структура становништва–појам и општа обиљежја.Културно-језичка, расна и антрополошка структура становништва–појам и општа обиљежја.Народи свијета.Европски народи.Афрички народи.Азијски народи.Народи Океаније.Народи Америке.Народи Арктика.Природна средина и становништво.Друштвена средина као фактор насељености.Здравствени аспекти и прехрана становништва.Становништво и животна средина.Популациона политика– ојам, значај и циљеви.Демографски развој Босне и Херцеговине.Демографски развој и територијални размјештај становништва Републике Српске.Природно кретање, просторна покретљивост и структуре становништва Републике Српске.Популациона политика и будућност становништва Републике Српске.
Методе извођења наставе
Усвајање основних знања о демографским процесима и проблемима код нас и у свијету, кроз просторно-временску међузависност коју условљавају промјене у броју, размјештају и виталним структурама становништва и њихов утицај на геопростор. Стручна знања и способности ће се обезбиједити кроз предавања, вјежбе и консултације. На вјежбама се врши обрада семинарских радова, те анализара демографска статистика примјеном одговарајућих демографских метода.
Литература
  1. Б.Ђурђев, Д.Арсеновић, Д.Маринковић: Географија становништва, Универзитет у Новом Саду, ПМФ, Универзитет у Бањој Луци, ПМФ, Нови Сад, 2016.
  2. Б.Ђурђев: Основне технике у демографији, Змај, Нови Сад, 2001.
  3. Д.Маринковић и А.Мајић: Становништво Републике Српске – демографски фактори и показатељи, Универзитет у Бањој Луци, Природно-математички факултет, Бања Лука, 2018.
Облици провере знања и оцењивање
Провјера знања се обавља писмено (тест) у току сваког семестра. Завршни испит се полаже писмено (тест) и усмено. Предат и одбрањен семинарски рад на вјежбама је услов за приступање писменом тесту, односно усменом испиту.