Navigation

SR1-34 - Увод у савјетовање

Course specification
Type of studyBachelor academic studies
Study programme
Course titleУвод у савјетовање
AcronymStatusSemesterNumber of classesECTS
SR1-34elective42L + 1E3.0
Lecturers
Lecturer
Lecturer/Associate (practicals)
    PrerequisiteForm of prerequisites
    није условљеннема условљености
    Learning objectives
    Циљ овог предмета је усвајање знања о савјетовању, о врстама савјетовања, основним елементима процеса савјетовања, вјештинама провођења савјетовалишног интервјуа у оквиру теоријске и практичне основе професије социјалног рада. Садржај предмета ће студентима омогућити и препознавање личних потенцијала, вјештина и компетенција за савјетодавни рад са корисницима, као и подстицање личног раста и развоја студената.
    Learning outcomes
    Студенти ће бити активни у учењу, укључени у практичне активности и на основу усвојених знања и вјештина биће оспособљени да примијене знања, вјештине и технике вођења интервјуа и процеса савјетовања. Примјеном искуственог учења у малим групама студенти ће развијати основе за специфичне компетенције потребне за вођење савјетодавног интервјуа и процеса савјетовања.
    Content
    . Савјетовање, савјетоватељ, етика у савјетовању; 2. Потреба за пружањем стручне помоћи, мотивавација у савјетовању; 3. Избор приступа у психосоцијалном раду; 4. Типови савјетовања, Роџерсов приступ; 5. Елементи успјешне комуникације -емпатија, активно слушање, рефлектовање и парафразирање у савјетовању; иницијални савјетовалишни интервју; 6. Поштовање, толеранција, аутентичност, заинтересованост и јасноћа у процесу савјетовања; 7. Организационе претпоставке вођења савјетовалишног интервјуа; тријажа; 8. Одбрамбени механизми у савјетовању; трансфер, контратрансфер у савјетовању; сажимање и усмјеравање у савјетовању; 9. Отпори у савјетовању; конфронтација, интерпретација и кларификација; 10.Фазе савјетовалишног процеса; Фаза одлучивања; 11.Иницијална фаза 12.Фаза увида 13.Фаза одлуке и промјена 14.Завршна фаза-фаза реализације циљева, евалуација савјетовања и професионало усавршавање савјетоватеља; 15.Пружање стручне помоћи у туговању.
    Teaching Methods
    Предавања и вјежбе, интерактивна настава, рад у малим групама
    Literature
    1. 1. Janković, J. (2004). Savjetovanje u psihosocijalnom radu. Zagreb: Etcetera. Str: 5 -44; 97- 158. (Original title)
    2. Srna, J. (2012). Psihoterapija i savjetovanje. Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva. Str: 62 – 75. (Original title)
    3. 3. Nelson-Jones, P. (2007). Praktične vještine u psihološkom savjetovanju i pomaganju. Jastebarsko: Naklada Slap Str: 103-126; 135-156; 171-196; 263-273; 334-343; 52- 529; 535- 545. (Original title)
    4. Јанковић, Ј. (2004). Савјетовање - психодинамски приступ. Загреб: Етцетера.Стр: 37-57.
    Evaluation and grading
    Провјера знања ће се вршити током семестра у виду предиспитних обавеза, као и на крају семестра, завршним испитом у вријеме редовних испитних рокова.Предиспитне обавезе се састоје из два (2) колоквијума (по 20 бодова) и редовног и активног похађања предмета (10 бодова). На предиспитним обавезама може се укупно освојити највише 50 бодова.Завршни испит се обавља у правилу усмено. На завршном испиту се провјерава знање из цијелог градива. Завршни испит носи највише 5о бодова. Коначна оцјена из предмета се изводи сабирањем успјеха постигнутог на свим елементима провјере знања, односно сабирањем бодова из предиспитних обавеза (максимално 50) и бодова из испита (максимално 50).