Навигација

С20-39 - Социологија предузетништва

Спецификација предмета
Тип студијаАкадемске студије првог циклуса
Студијски програмПримијењена социологија
НазивСоциологија предузетништва
АкронимСтатус предметаСеместарФонд часоваБрој ЕСПБ
С20-39обавезан73П + 1В6.0
Наставници
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Условљност другим предметимаОблик условљености
неманема
Циљеви изучавања предмета
Омогућити студентима да упознају савремена социолошка, али и друга релевантна знања, о предузетништву и предузетницима, о друштвеним претпоставкама предузетништва, о видовима испољавања и подстицања предузетништва, ради стручности за уочавање, изучавање, па и рjешавање друштвених проблема у вези са предузетничким деловањем.
Исходи учења (стечена знања)
Студенти ће моћи разумјети и самостално анализирати предузетничко дјеловање, уочити повезаност предузетничког дјеловања са друштвеним условима, схватити значај културних претпоставки за предузетничко дјеловање, самостално просуђивати о савременим дилемама и питањима из ове области.
Садржај предмета
1. Уводно предавање 2. Особености социолошког приступа предузетништву; 3. Предузетништво и предузетници – одређење и типологија; 4. Друштвене претпоставке за предузетничко дјеловање; 5. Својински односи као детерминанта предузетништва; 6. Предузетништво у условима нових технологија; 7. Детерминанте предузетничког пословања и вредновања рада; 8. Родне особености предузетништва; 9. Значај социјалног капитала и мрежа за развој предузетништва 10. Предузетничке стратегије; 11. Предузетништво и руковођење; 12. Особености предузетништва и предузетничких оријентација у постсоцијалистичким земљама; 13. Социјално предузетништво; 14. Перспективе и видови подстицања предузетништва – страна и домаћа искуства. 15. „Предузетничка држава“ као фактор развоја иновација.
Методе извођења наставе
Предавања и вјежбе са интерактивним учењем. Семинари из литературе. Писани семинарски радови. Усмени коментари и краће презентације на часу. Консултације.
Литература
  1. Болчић С. (1994). Тегобе прелаза у предузетничко друштво. Београд: ИСИФФ.
  2. Ruef, M. and Lounsbury, M. (2007). Introduction: The Sociology of Entrepreneurship. In: Ruef, M. and Lounsbury, M. (Ed.) The Sociology of Entrepreneurship (Research in the Sociology of Organizations, Vol. 25), Emerald Group Publishing Limited, Bingley, pp. 1-29.
  3. Čengić, D. (2009). Postsocijalističke ekonomske elite i poduzetništvo: prilog analizi tipologije poduzetnika. Revija za sociologiju, 40[39] (1-2), 71-94.
  4. Petković, S. (2021). Preduzetništvo i inovacije u digitalnoj eri. Banja Luka: Ekonomski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci i Udruženje ekonomista Republike Srpske SWOT. (odabrani dijelovi)Petković, S. (2021). Preduzetništvo i inovacije u digitalnoj eri. Banja Luka: Ekonomski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci i Udruženje ekonomista Republike Srpske SWOT. (odabrani dijelovi)
  5. 1. Mazzucato, M. (2018). The entrepreneurial state. Penguin Books. 2. Видицки, В. (2022). Значај социјалног капитала, мрежа и ресурса етничке групе за предузетништво српских имиграната у Бечу: докторска дисертација. 3. 3. Radović-Marković, M. (2013). Female entrepreneurship: Theoretical approaches. Journal of Women's Entrepreneurship and Education.
Облици провере знања и оцењивање
Провјера знања вршће се током семестра, у виду предиспитних обавеза, као и на крају семестра, на завршном испиту, у вријеме редовних испитних рокова. Завршном испиту могу приступити сви студенти који су испунили предиспитне обавезе. Завршни испит се организује усмено. Предиспитне обавезе се састоје из: два (2) колоквија (по 20 бодова), активности током наставе и вјежби – индивидуалне презентације и/или семинарски радови (5 бодова) и уредног и активног похађања предмета (5 бодова). На предиспитним обавезама може се укупно остварити 50 бодова. Коначна оцјена из предмета се изводи сабирањем успјеха постигнутог на свим елементима провјере знања, односно сабирањем бодова из предиспитних обавеза (максимално 50) и бодова из испита (максимално 50). У зависности од оствареног броја бодова коначна оцјена се формура према Правилима студирања на првом и другом циклусу студија на Универзитету у Бањој Луци.
Посебна назнака
нема