Навигација

МЈУ-4 - Јавна управа и европске интеграције

Спецификација предмета
Тип студијаАкадемске студије другог циклуса
Студијски програмПолитикологија
НазивЈавна управа и европске интеграције
АкронимСтатус предметаСеместарФонд часоваБрој ЕСПБ
МЈУ-4изборни13П + 2В6.0
Наставници
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Условљност другим предметимаОблик условљености
Циљеви изучавања предмета
Циљ предмета је упознавање студената са различитим концептима јавне управе (концепт добре управе, концепт новог јавног менаџмента, концепт управе као јавне службе...) будући да се земље у процесу интеграција морају опредијелити за досљедно провођење неког од наведених концепата увелико различитих од постојећих. Како је за имплементацију комунитарног система и његово касније провођење нужан национални управни апарат те одређени формални поступак прилагођавања, изучавање предмете ће се заснивати на упознавању са институцијама мјеродавним за реформу и усклађивање као и на процедурална питања из ове области, како у БиХ тако и уз осврт на земље региона.
Исходи учења (стечена знања)
Студенти ће бити оспособљени у сагледавању положаја јавне управе у односу на европске интеграције чиме ће моћи идентификовати кључне потребе развоја управних капацитета у овој области. Крајњи исход изучавања предмета треба да буде оспособљеност студената да учествују и прилагођавају национални систем јавне управе у свим његовим сегментима са системом јавне управе Европске уније.
Садржај предмета
Увод у европске интеграције, упознавање са настанком и развојем институција Европске уније, етапама проширења те критеријумима приступања; Појмовно одређење и теорије јавне управе; Устројство управних организација; Нови јавни менаџмент; Европски принципи јавне управе; Програм Сигма, механизми за праћење испуњености стандарда, искуства држава у процесу приступања ЕУ; Стандарди развоја службеничких система у земљама чланицама ЕУ; Праћење примјене стандарда развоја службеничких система у ЕУ; Службенички систем ЕУ; Савјет Европе и развој службеничких система; Поступак усклађивања националног и система јавне управе Европске уније; Стратешки оквир за реформу јавне управе у БиХ; Сигма принципи и индикатори за реформу јавне управе.
Методе извођења наставе
Настава ће се изводити у виду предавања, разговора о питањима из обрађене материје и читањем заданих материјала, те анализом случајева, дебатом и презентацијом семинарских радова.
Литература
  1. Ана С. Трбовић, Драган Ђукановић, Борисав Кнежевић, Јавна управа и европске интеграције Србије, ФЕФА, Београд, 2010. стр.15-141; 183-193.
  2. Зорица Вукашиновић, Европски службенички систем, Криминалистичко-полицијска академија, Београд, 2013. стр.29-186.
  3. Стратешки оквир за реформу јавне управе у БиХ 2017-2022. из 2017. године;
Облици провере знања и оцењивање
Први колоквијум - израда и одбрана семинарског рада на задану тему – 20 бодова Други колоквијум (тест из градива) – 20 бодова Присуство предавањима и активно учествовање на часовима – 10 бодова Усмени испит из цијелог градива – 50 бодова